День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

Answer

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five http://jquery2dotnet.com/ centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

  

14 травня 2021 року Україна вперше відзначатиме День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни,. Цю пам'ятну дату запровадили постановою Верховної Ради від 2021 року.

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков підписав постанову про встановлення 14 травня Днем пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Верховна Рада 2 лютого ухвалила у цілому проєкт постанови №4479 "Про вшанування пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни". 

У часи Голокосту - катастрофи європейського єврейства - представники інших національностей ставилися до євреїв по-різному - від байдужості до ворожості. Більшість беземоційно спостерігала за тим, як сусідів та знайомих заарештовували й вбивали. Були й такі, що допомагали нацистам в «остаточному вирішенні єврейського питання», інші наживалися за рахунок пограбованого майна.  

Але й в аморальну добу залишалися ще люди з дивовижною мужністю й найкращими людськими рисами.  

Головна мета  

Героїв, які чинять опір злу, не буває багато. 

Випадки рятування євреїв не були, та й не могли бути численними. Сміливість та самопожертва, яких вимагало таке рятування, виявлення справжнього героїзму є непересічним явищем, воно не було й не є «масовим».

 Тому тим більший подив, признання та пошана тим, які ризикуючи життям, допомагали рятувати людське життя. Було відносно багато прикладів рятування євреїв. Оця сторінка українського геройства у нашій країні досі не висвітлена та мало відома. Польські мас-медіа дуже активно висвітлють своїх героїв «справедливий посеред народів світу» і пишаються найчисленнішою статистикою, не зважаючи на те, що в «польському» списку багато українців та представників інших націй.

Необхідність поширення інформацій про українців «Праведників народів світу» є важливим моральним завданням для України, це велика шана тим, хто не боявся смерті, рятував людей навіть ціною свого життя. Це приклад прояву  великої людяності українського народу в дуже жорстокі часи.

Початок  

Як свідчать архівні документи ізраїльського меморіального комплексу "Яд-Вашем", більшість прикладів порятунку починалася випадково. Дехто з майбутніх «праведників» спершу ставав свідком переслідувань та катувань й прагнув допомогти жертвам, до когось майбутні порятовані зверталися напряму. У таких випадках рятівники поставали не лише перед непростою дилемою, але й мали прийняти рішення миттєво, часто інстинктивно. 

 Іноді ж процес порятунку розвивався поступово: надавши їжу та притулок на кілька діб між родинами рятівників та порятованих зав’язувалась тепла дружба й тоді "праведники" раз по раз ризикували життям задля допомоги нужденним. 

У Східній Європі цей ризик був найвищим. За переховування євреїв нацисти карали винищенням цілої сім’ї рятівника. Про це сповіщали численні листівки на вулицях, офіцери СС регулярно навідувалися з перевірками. У Західній Європі "праведникам" у разі викриття загрожувало заслання до концтаборів. Таким чином обидві сторони жили у постійному відчутті страху: їх могли видати сусіди або ж "винюхати" есесівські вівчарки. Для багатьох це означало потребу змінити свій звичний спосіб життя: менше з’являтися на людях, не запрошувати до себе в гості, менше говорити з сусідами та привертати до себе увагу. 

Українці-рятівники  

Станом на 1 січня 2020 року Ізраїль відзначив 2 659 громадян України званням «Праведника народів світу» за порятунок євреїв від Голокосту. Україна посідає четверте місце у світі за кількістю цих звань, більше тільки у Польщі, Нідерландах та Франції.

Однак ця статистика не відбиває фактичну кількість людей, які рятували євреїв, і цей список у жодному разі не показує реальну допомогу у Другій світовій. Так, тисячі рятівників досі залишаються невизнаними й невідомими.


Під час нацистського Голокосту Україна втратила 1,5 мільйона євреїв.

Українці рятували євреїв від нацистів, переховуючи їх, або видаючи їх за своїх родичів. При цьому самі рятівники ризикували не лише власним життям, а й життям своїх рідних.

«Праведники світу»  

Це звання присуджує держава Ізраїль для відзначення неєвреїв, які ризикували життям під час Голокосту, щоб урятувати життя євреям від знищення нацистами. Отримати це звання можна лише за рекомендацією єврейської спільноти, а спеціальна комісія вивчатиме всі документи та покази свідків.

Медаль, якою нагороджують праведників  

Серед праведників - християни всіх конфесій і мусульмани, набожні й атеїсти, чоловіки і жінки, люди різного віку і усіх професій, освічені та неписьменні селяни, заможні та бідні. Серед них є викладачі університетів, лікарі, клерки, монахині, дипломати, партизани, поліцейські, рибалки і навіть власник цирку та директор зоопарку.

Їхня допомога мала різні форми: хтось таємно підгодовував, непомітно вкладаючи яблука у кишеню перехожому, хтось допомагав грошима чи одягом, інші надавали притулок у себе вдома: на ніч або на кілька років. Саме останні найбільше підходять під критерії визнання «Праведника народів світу». Це офіційне звання, яким від часу свого заснування 1953-го року інститут пам’яті Голокосту «Яд-Вашем» у Єрусалимі нагороджує тих, хто, наражаючи власне життя на небезпеку допомагав рятувати євреїв. Станом на кінець 2010-го року нагороджено майже 24 тисячі «праведників» у 44 країнах, з них – 2363 в Україні.

Людяність у часи жорстокості  - «Ті, хто повертають віру в людину» 

Вхід до "Алеї праведників" у єрусалимському комплексі "Яд-Вашем"  


Дані свідчать про справжній героїзм простих селян та містян України, які з ризиком для власного життя рятували людей іншої національності від загибелі.  

На таких прикладах можна і виховувати молодь, і будувати мости між націями. І християнська, і іудейська традиції свідчать: кожне людське життя – це всесвіт. Тож врятувавши навіть одне, ти рятуєш цілий світ» .  


Пошуки праведників тривають  


Водночас, тисячі українців-рятівників євреїв досі залишаються невизнаними й невідомими, наголошує Український інститут Національної пам'яті.

Історія Другої світової – це не лише масові вбивства, але й приклади опору геноциду. Так, під час Голокосту українці та представники інших національностей рятували життя євреям. Завжди – із ризиком для себе та власних родин. Увічнити пам’ять про такі героїчні вчинки – обов’язок нащадків.  

Процес пошуків «праведників» триває і досі, хоча з плином часу нагороди дедалі частіше отримують не самі рятівники, а їхні діти та онуки тих, хто повертають віру в людину. 

Рекомендовані відео:  


Праведники

https://www.youtube.com/watch?v=VpFJYKFz_QI  

Іспит на людяність

https://www.youtube.com/watch?v=7vSanZaXs2s  


Детальніше про цей день Ви можете дізнатись в розділах:   

 – Бібліотека -   Новини бібліотеки;    

  • Бібліотека – Кураторам.   
Поделись с друзьями

Похожие новости