#СтопНасильство

За визначенням Закону України від 07.12.2017 № 2229-VIII «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Види домашнього насильства

Закон розрізняє чотири види домашнього насильства:

• фізичне;
  • психологічне;
  • економічне;
  • сексуальне.

Фізичне насильство в сім’ї – форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Сексуальне насильство в сім’ї – форма домашнього насильства, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності.

Психологічне насильство в сім’ї – форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.

Економічне насильство в сім’ї – форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

Щоб захистити себе або своїх близьких чи сусідів від насильницьких дій, радимо передусім звертатися до:

•  Мелітопольського районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області (тел. 102 (вул. Гетьманська, 83),
  • відділу сімейної політики управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області (тел. (0619) 49-06-34, вул. Осипенко, 96);
  • служби у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області (тел. 0678187036, (0619) 42-00-84, вул. Осипенко, 96);
  • Мелітопольського міського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (тел. 0971383764, (0619) 43-00-58; вул. Івана Алексєєва, 5);
  • КНП «Центр надання соціальних послуг та медичної реабілітації» Мелітопольської міської ради Запорізької області (тел. 0673722100, (0619) 49-00-22 )
  • Комунальної установи «Мелітопольський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей» Запорізької обласної ради (т. (06192) 6-14-42, ІІ пров. Чехова, 33);
  • Благодійної організації «Благодійний фонд» Все можливо» (вул. Бєляєва, 18, тел. 096-752-10-92);
  • Кризовий центр надання психосоціальних послуг для жінок, які постраждали від домашнього або гендернообумовленного насильства та опинились в складних життєвих обставинах, «Фіалка» (вул. Бєляєва, 18, тел. 067-37-66-107);
  • Запорізької громадської жіночої організації «Ми - жінки» (просп. 50-річчя Перемоги, 28/200. тел. 067-672-25-09,
     067-112-61-32
    );
  • Комунального закладу «Запорізький обласний центр соціально-психологічної допомоги» Запорізької обласної ради (тел. (061) 213-88-20, м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, 22а,).