День української писемності та мови

Велична, щедра і прекрасна мова,

Прозора й чиста, як гірська вода,-

То України мова барвінкова,-

Така багата й вічно молода.

Вона, як ніжна пісня колискова,

Заходить в серце й душу з ранніх літ,

Ця мова, наче пташка світанкова,

Що гордо лине в свій стрімкий політ.

(Олександр Олесь)

День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. Це свято було започатковано 9 листопада 1997 року Указом Президента № 1241/97 "Про День української писемності та мови" на підтримку "ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства"в день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця».

Також в цей день традиційно стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика;відзначають найкращих популяризаторів українського слова; заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою.

Традиційно до свята проводиться радіодиктант національної єдності, який проходить на Українському радіо. Таку акцію започаткували 2000 року.

Ювілейний ХХ Радіодиктант національної єдності цього року відбудеться 9 листопада о 9:00.

У День української писемності та мови тисячі українців щороку беруть участь у флешмобі й приєднуються до події по всьому світу.

Радіодиктант національної єдності. Фото УНІАН

Спецпроєкт, організований Суспільним спеціально до події, стартуватиме в студії UA: ПЕРШИЙ, а також в ефірі UA: Українське радіо та UA: Радіо Культура о 9:00, ведучі в студії розкажуть історію диктанту й дадуть змогу всім охочим підготуватися до написання.

Традиційно найактивнішими учасниками флешмобу є школярі, студенти та викладачі навчальних закладів, але щороку диктант розширює межі – у ньому беруть участь представники найрізноманітніших професій, а також відомі спортсмени, актори, бізнесмени та політики. Студію для написання диктанту для гостей облаштували в читальній залі Національної бібліотеки імені Вернадського, де відомі українці писатимуть диктант із дотриманням карантинних вимог.

Час для надсилання готового тексту – астрономічна доба. Текст диктанту оприлюднять на сайті UA: Українське радіо 11 листопада об 11:00. Роботи прийматимуть онлайн та офлайн.

Паперового листа потрібно надіслати за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 26, 01001. Важливо, щоб гриф дати надсилання був не пізніше ніж 10 листопада.

Онлайн свою роботу можна надіслати на скриньку rd@ukr.radio. Після оприлюднення диктанту електронні листи не прийматимуть.

Для зручності організатори підготували електронну форму для отримання робіт, щоб можна було надіслати диктант за допомогою будь-якого гаджета. Її оприлюднять на сайті ukr.radio 9 листопада.

Тематична виставка

До свята української писемності та мови в бібліотеках традиційно оформлюють виставки.

В бібліотеці ВСП "Мелітопольського коледжу ТДАТУ"  також оформлено тематичну виставку.

Дізнатися більше про свято можна  в розділі «Бібліотека» - «Кураторам»